مقالات

روشنایی جهان با LEDها

 

LEDها در حال آوردن دوره جدید در صنعت روشنایی هستند. مشابه تحولی که در توان محاسباتی توسط رایانه‌ها که از لامپ‌های خلأ گرفته تا هوش‌های نیمه‌هادی مبتنی بر سیلیکون در رایانه‌های امروزی انجام شد، چراغ‌های روشنایی نیز در حال حاضر یک رشد مناسبی در جهت تأثیرگذاری بر این صنعت را دارند؛ از لامپ‌های نفتی گرفته تا اختراع لامپ ادیسون در حدود 100 سال پیش و چراغ‌های فلورسنت 50 سال پیش تا ال‌ای‌دی‌های امروزی که نشان‌دهنده پیوستن به دنیای مدرن فن‌آوری نیمه‌هادی است.

چراغ‌های مبتنی بر LED، به‌طور فزاینده‌ای درحال تبدیل‌شدن به یک منبع انتخابی کارآمد در برابر لامپ‌های رشته‌ای و فلورسنت هستند. موانعی که مصرف‌کنندگان را از کارآمدی روشنایی مانند شکل، کیفیت رنگ، وجود جیوه سمی و طول عمر محدود، بازمی‌دارد، همگی توسط ال‌ای‌دی‌ها بهتر مورد توجه قرار گرفته است.

در بلندمدت، روشنایی برپایه LED ، از هر منبع روشنایی دیگر، بهتر و ارزان‌تر خواهد بود و به‌عنوان یک چراغ انتخابی به‌کار برده خواهد شد. در آینده چراغ‌های ال‌ای‌دی، به‌صورت ارزان، مؤثر و در اموری که هنوز قابل تصور نیست، مورد استفاده قرار خواهد گرفت و تحولی در صنعت روشنایی 100 میلیارد دلاری را خواهد داشت که باعث فرصت‌های فراوان خواهد شد.

صنعت روشنایی آخرین زمینه ای است که هنوز از لامپ‌های خلأ استفاده می‌کند. امروزه در تمامی لوازم الکترونیک به دلیل فواید بسیار زیاد در عملکرد و هزینه از مدارهای مجتمع استفاده می‌شود. ولی لامپ فلورسنت نوعی از لامپ خلأ به‌حساب می‌آید. LEDها به مانند بقیه لوازم الکترونیکی از لوازم نیمه‌هادی به‌شمار می‌آیند. میزان نوری که از یک ال‌ای‌دی 1وات به‌دست‌آید، تقریباً دوبرابر بهترین لامپ‌های فلورسنت است. آینده حتی روشن‌تر است زیرا LEDها پیش‌بینی شده‌اند که در دهه آینده نیز به رشد خود ادامه دهند و سپس به‌زودی تا زمانی که به محدودیت‌های فیزیکی برق در تبدیل نور رسیده شود، ادامه می‌یابد. ما مشتاقانه منتظر دیدن آخرین لامپ خلأ نصب‌شده در سقف در آینده‌ای نه‌چندان دور هستیم.

فواید استفاده از ال‌ای‌دی‌ها برای روشنایی بسیار است که بدیهی‌ترین آن، کارآیی آن‌هاست. امروزه، روشنایی، 20% از کل مصرف برق در جهان را تشکیل می‌دهد که با استفاده از LEDها این میزان می‌تواند به 4% یا کمتر کاهش پیدا کند. با تبدیل شدن چراغ‌های ال‌ای‌دی به منبع نور غالب طی یک دهه آینده، کاهش انرژی مورد استفاده گازهای گلخانه ای خروجی برای همگان سودمند خواهد بود. هر مصرف‌کننده علی الخصوص صاحبان ساختمان‌ها سالانه صدها دلار از کاهش استفاده از انرژی صرفه‌جویی خواهند کرد. صنایع همگانی برای مدیریت رشد بهتر مجهز خواهند شد و زمین تجمع کمتری از گازهای گلخانه‌ای و همچنین کاهش انتشار جیوه سمی را که در روشنایی فلورسنت یافت می‌شود، تجربه خواهد کرد.

به‌عنوان لوازم نیمه هادی، LEDها عمر بسیار طولانی دارند. آن‌ها هیچ رشته‌ای برای شکستن ندارند. آن‌ها نمی‌توانند هوا را به داخل خلأ خود نشت دهند زیرا از خلأ استفاده نمی‌کنند. تصور کنید که در تمام طول عمر خود یک یا دوبار لامپ خود را عوض کنید!

دقیقاً همان‌طور که ریزپردازنده‌ها ارزان‌تر و قدرتمندتر شدند، ال‌ای‌دی‌ها نیز از تکنیک‌های کاهش هزینه که در صنعت نیمه‌هادی توسعه‌یافته، بهره می‌برند. قیمت های LED در حال حاضر با لوله های فلورسنت برابر است. و با قیمت های پایین تر امکان تنظیم نور به نیازهای خاص مصرف‌کننده فراهم می شود. همراه با کاهش مصرف انرژی LED، امکان در دسترس بودن همه‌گیر روشنایی فراهم خواهد شد. تصور کنید که هر کودکی در فقیرترین روستا یک چراغ برای خواندن دارد.

طراحی سیستم‌های روشنایی مبتنی بر ال‌ای‌دی زمینه‌ای مهیج است، اما این سیستم‌ها نسبتاً پیچیده و فنی هستند.

 

 

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , ,
بازده ال ای دی درایورها
دیود ساطع کننده نور (LED)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × 4 =

فهرست