مقالات

بازده ال ای دی درایورها

 

ساده ترین تعریف از بازده یک سیستم، نسبت انرژی گرفته شده از سیستم به انرژی داده شده به آن سیستم است. این پارامتر که بر حسب درصد بیان می شود از آنجایی اهمیت پیدا کرده است که همواره تلاشها بر کاهش تلفات و افزایش بهره وری در سیستم ها بوده است.

در LED ها و LED درایور ها نیز این پارامتر همواره مطرح بوده و بازده بالا و امکان انتقال چگالی انرژی بالا، از مهم ترین عوامل ترویج این فناوری بوده است. LED درایور ها نقش مهمی را در میزان بازده کلی منابع نوری LED بر عهده دارند. طراحی های قدیمی تر عمدتا از طراحی های دو مرحله ای استفاده می کردند که در کنار هزینه و سایز بزرگ، بازده مدار را کاهش می داد.

افزایش راندمان و کوچکتر شدن سایز المان های پسیو مدارات مانند سلف ها و ترانسفورمر ها نقش مهمی در بهبود بازده کلی مدارات ایفا می کند. اما این مسئله کاستی هایی را نیز به دنبال داشته است . به طور مثال امکان جایگزین کردن قطعات بر روی PCB هایی که قبلا طراحی شده اند وجود ندارد.

 

 

 

با مقایسه دو نوع LED درایور یکی با ورودی AC و دیگری با ورودی DC در می یابیم که در شرایط برابر درایور با ورودی DC دارای راندمان 5 الی 10 درصد بیشتر است. قابلیت اطمینان 3 تا 10 برابر بیشتر نیز از دیگر مزایای درایور DC است . در کنار مزایای فوق هزینه تمام شده کمتر و پایداری حرارتی بهتر از دیگر مزایای درایور DC برشمرده شده است. نتایج کلی این پژوهش از برتری قاطع LED درایور های با ورودی DC به درایورهای با ورودی AC می­باشد.

عامل مهم دیگری که بازده بالا در LED درایور را جزء نیازهای طراحی قرار می­دهد ملاحظات گرمایی و دفع گرما در LED درایور و در کل ادوات نیمه هادی می­باشد. توان تلف شده در درایورهای با بازده پایین به صورت گرما در سیستم ظاهر خواهد شد . این گرما موجب بالا رفتن دمای سیستم می­شود . از آنجایی که دمای بالا منجر به کاهش طول عمر قطعاتی از مدار مانند خازن های الکترولیتی می­شود بنابراین برای دفع گرمای تولید شده ناشی از تلفات از سیستم بایستی از سیستم خنک کننده استفاده شود . افزودن سیستم خنک کننده منجر به بالا رفتن قیمت تمام شده سیستم می­شود.

 

 

, , , , , , , , , , , , , , , , ,
اصلاح ضریب توان
روشنایی جهان با LEDها

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفت − سه =

فهرست