مقالات

کاربردهای LED – بخش دوم

در ادامه مبحث کاربردهای ال ای دی به بررسی چند مورد دیگر پرداخت شده است:

5- مهندسی پزشکی و شیمی

LED ها درعلومی نظیر مهندسی پزشکی و شیمی هم جایگاه ویژه­ای برای خود پیدا کرده اند  و در علوم شیمیایی، در تشخیصگرهای رادیو ایزوتوپی استفاده گسترده ای به دلیل قابلیت تحمل در بازه بیشتر دمایی دارند. در علوم مهندسی پزشکی در مواردی که نیاز به پرتوافشانی با طول موج مشخص وجود دارد LED ها قابلیت های فراوانی دارند.

در دندانپزشکی بسیاری از متدهای ترمیمی مدرن با استفاده از مواد کامپوزیت رزینی مدرن انجام می پذیرد. کاربرد جذاب LED در این زمینه تبدیل ماده مایع به حالت جامد طی عملی به نام کیورینگ می باشد. طی این عمل نور آبی رنگی با طول موج 465 نانومتر مستقیما به رزینی که روی دندان قرار گرفته می تابد. محدودیت زمانی چند ثانیه ای دندانپزشک ( در حدود 5 الی 15 ثانیه) جهت انجام این عمل ، مزیت LED در دقت طول موج و چگالی نور کافی جهت تزریق به کامپوزیت را برجسته می کند. منابع جریانی با دقت جریان بسیار زیاد از ملزومات این تجهیزات است.

 

6-  نورهای نزدیک و داخل آب

بنابراستاندارد EN60596-2-18  به دلایل ایمنی، منابع نوری نزدیک استخرها بایستی از ولتاژ­های پایین تغذیه شوند. این مقدار حداکثر 50 ولت مستقیم در نظر گرفته شده است.  برای نورهایی هم که داخل آب استفاده می شوند حداکثر ولتاژ 12 ولت مستقیم مجاز می باشد. در هر دو حالت حداقل فاصله منبع تغذیه کننده از لبه استخر باید 35 متر باشد. استفاده از کابل در این شرایط افت ولتاژ و تلفات زیاد در کابل را دربر دارد. بنابراین بایستی از باتری استفاده شود.

برای تمامی این بازه های ولتاژی، می­توان با استفاده از مبدل­های کاهنده یا افزاینده منبع تغذیه ای ساخت که LED را در بهترین و استاندارد­ترین حالت تغذیه کند.

 

7- نور صفحات نمایش

قابلیت  LEDها در تولید طیف وسیع نور آنها را به محور اصلی تکامل صفحات نمایش تبدیل کرده است. توانایی تولید سه رنگ قرمز، سبز و آبی که به RGB مرسوم هستند منجر به تولید رنگ سفید شده است. راه دیگر تولید رنگ سفید ترکیب شیمیایی فسفر با رنگ آبی است که در این روش کنترل کیفیت رنگ به دلیل استفاده از فرآیند شیمیایی امکانپذیر نیست . اما RGB این امکان را به خوبی برای صفحات نمایش گر فراهم می­سازد.

 

 

 

نکته اساسی در طراحی منابع تغذیه RGB یکسان نبودن ولتاژ راه اندازی و کنترل هر کدام از رنگ ها و چالش حالت گذرای سریع تغییر رنگ ها می­باشد که طراحی بهینه منابع تغذیه را به چالشی اساسی برای طراحان و محققان تبدیل می­کند.

 

8- وسائل نقلیه

وسائل نقلیه تنها به اتومبیل ها محدود نمی شوند. قطارها، هواپیماها، وسائل حمل و نقل دریایی، تراکتورها و سایز ادوات صنعتی حمل بار تحت این مجموعه قرار می گیرند. این لوازم همواره بایستی تحت استاندارد AEC-Q100 قرار گیرند. منبع الکتریکی در دسترس در وسائل نقلیه عمدتا یک باتری اسیدی 12 ولت می باشد. یکی از مشکلات موجود در طراحی منابع تغذیه در خودرو ها بازه گسترده­ای از ولتاژ است که وجود دارد. 12 ولت تنها یک مقدار نامی است ؛ این مقدار در حالت شارژ به 5/13 ولت و در حالت استارت خوردن خودرو در یک روز سرد به 6 ولت ممکن است برسد. بنابراین مهم است که نوع منبع تغذیه انتخابی افزاینده و کاهنده باشد.

 

 

مصارف LED ها به  موارد برشمرده شده محدود نمی شود و کاربردهای دیگری از جمله در واحد های سیار، روشنایی تبلیغاتی، تابلوهای هشدار دهنده، نگه داری مواد غذایی و … دارد که از توضیح آنها صرف نظر می شود.

 

منابع
[1] Moe, Andrew E., Naureen Banani, Linda A. Lee, Brian Marquardt, and Denise M. Wilson. “Enhanced fluorescence emission using a programmable, reconfigurable LED-array based light source.” In Engineering in Medicine and Biology Society, 2004. IEMBS’04. 26th Annual International Conference of the IEEE, vol. 1, pp. 2090-2093. IEEE, 2004.

 

[2] Ng, S. K., K. H. Loo, Yuk-Ming Lai, and K. Tse Chi. “Color control system for RGB LED with application to light sources suffering from prolonged aging.” IEEE Transactions on Industrial Electronics 61, no. 4 (2014): 1788-1798.

 

[3] Li, Yan-Cun. “A novel control scheme of quasi-resonant valley-switching for high-power-factor AC-to-DC LED drivers.” IEEE Transactions on Industrial Electronics 62, no. 8 (2015): 4787-4794.

 

, , , , , , , , , , , , , , ,
کاربردهای LED – بخش اول
مشخصات مداری LED

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

20 − 16 =

فهرست