مقالات

عامل انسانی ترسیم رنگ

عوامل دیگر بسیاری در درک انسان از نور و رنگ وجود دارد. درک رنگ در چشم وظیفه گیرنده‌های مخروطی است. مخروط‌ها به شدت در مرکز 1.5 درجه شبکیه به نام گودال(حفره) متمرکز شده‌اند. این یکی از دلایلی است که باعث می‌شود درک رنگ هنگام مشاهده نمونه کوچکی از رنگ در مقابل مشاهده، به عنوان مثال، رنگ دیوار تغییر کند. از طرف دیگر میله‌ها فقط شدت نور را حس می‌کنند. میله‌ها همه جا به جز گودال هستند. در مرکز 1 درجه چشم هیچ میله‌ای وجود ندارد. به همین دلیل هنگام مشاهده آسمان شب، جایی که دید اسکروپیک در آن شروع می‌شود، یک نقطه کور درست در وسط شبکیه وجود دارد و برای دیدن یک ستاره ضعیف باید کمی از مرکز نگاه کنید.
در ادراک رنگ از نظر جمعیت تفاوت‌های زیادی وجود دارد. علت فیزیولوژیکی برای این تفاوت، یک لکه زرد در مرکز 4 درجه شبکیه است. این لکه می‌تواند در افراد کمی متفاوت باشد و بر رنگ نوری که به شبکیه می‌رسد تأثیر بگذارد. قرنیه و لایه‌های سلول جلوی شبکیه نیز در افراد و با افزایش سن می‌تواند در افراد متفاوت باشد. همچنین ممکن است تفاوت ژنتیکی در ادراک رنگ بین زن و مرد وجود داشته باشد.
طراحان نورپردازی باید بدانند که یک عامل انسانی در روشنایی درک شده نیز وجود دارد. میزان نوری که توسط انسان درک می‌شود همان مقدار نور اندازه‌گیری شده توسط یک وسیله اندازه‌گیری نیست. تفاوت بین این دو به دلیل اتساع چشم است. هرچه تاریک‌تر می‌شود، مردمک چشم شما گشادتر می‌شود و نور بیشتری می‌پذیرد. یک تبدیل معمولی بین این دو است که نور درک شده جذر نور اندازه گیری شده است. به عنوان نمونه فرض کنید نور اندازه گیری شده 10٪ از روشنایی کامل است. میزان روشنایی درک شده در حدود= 0.32 = 32%    است. این عامل در چراغ‌های کم نور از اهمیت زیادی برخوردار است. شما باید دامنه اندازه گیری لومن وسیع تری نسبت به لومن‌های اندازه گیری تقاضاشده داشته باشید.
باید از این احتمال آگاه باشید که نور آبی ممکن است اثرات سوء بر روی انسان بگذارد. انجمن بین المللی تاریکی آسمان بیانیه‌ای منتشر کرد که: “متأسفانه، نور آبی مبهم باعث ایجاد میزان بالای آلودگی نور با تأثیرات قابل توجه در محیط زیست می‌شود. این چراغ‌ها به ویژه در چشم پیری باعث افزایش تابش خیره‌کننده و به خطر انداختن بینایی انسان می شوند. نور طول موج کوتاه همچنین درخشش آسمان را به طور نامتناسب افزایش می‌دهد. علاوه بر این، نور آبی تمایل بیشتری به تأثیر در موجودات زنده از طریق اختلال در فرآیندهای بیولوژیکی آن‌ها دارد که به چرخه‌های طبیعی نور روز و تاریکی، مانند ریتم شبانه‌روزی متکی هستند. . . . ریتم‌های شبانه‌روزی توسط نور ساطع شده در منحنی پراکندگی کنترل می‌شود. رنگ نور ساطع‌شده توسط یک چراغ معمولی مایل به آبی 5500 کلوین با خط پررنگ ترسیم می‌شود. بخش بزرگی از نور ساطع‌شده توسط این منبع نور، خارج از محدوده بینایی فتوپیک انسان و در منحنی ریتم شبانه‌روزی قرار می‌گیرد. “
حساسیت ریتم شبانه روزی
از طرف دیگر ، ممکن است مزایایی نیز در استفاده از نور آبی وجود داشته باشد که در LED ها وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که کم بودن میزان نور آبی می تواند در درمان نوسانات خلقی یا سطح پایین انرژی در برخی افراد مؤثر باشد. چراغ‌های ال ای دی قرمز ممکن است در برابر پیری پوست موثر باشند. و این واقعیت که بینش اسکوتوپیک دارای حساسیت بسیار بالاتری نسبت به فتوپیک است، می‌تواند به معنای آن باشد که شدت نور مورد نیاز برای روشنایی خیابان با نور آبی‌تر ممکن است نسبت به دیگر رنگ‌ها پایین‌تر به نظر برسد. درک رنگ نیز یک پدیده روان‌شناختی است. یک رنگ خاکستری بر روی یک پس‌زمینه خاکستری روشن تیره‌تر به نظر می‌رسد و در یک پس‌زمینه خاکستری تیره کمرنگ‌تر به نظر می‌رسد. مغز سعی در جبران شرایط روشنایی دارد. پس زمینه خاکستری روشن به مغز سیگنال می دهد که نور بسیار روشن است. بنابراین، رنگ خاکستری در واقع تیره‌تر از آن است که ظاهر شود، بنابراین مغز رنگ خاکستری را تیره‌تر می‌کند. اگر به کادر خاکستری روی پس‌زمینه تاریک خیره شوید، مغز خود را آموزش می‌دهید تا فکر کند که نور تاریک است. در طی یک دوره از دو ثانیه، شما متوجه خواهید شد که مربع خاکستری مرکزی، روشن‌تر می‌شود و به نظر می‌رسد بیشتر ظاهر می‌شود. این اثر همچنین با رنگ‌های مختلف اتفاق می‌افتد. تشخیص رنگ واقعی یک نمونه هنگامی که با رنگ‌های مختلف احاطه شده باشد تقریبا غیرممکن است.
رنگ های خاکستری یکسان بسته به زمینه آنها متفاوت به نظر می رسند.
, , , , , , , , , , , , , , , ,
نمود رنگ
نکته های مهم مربوط به LED درایور ها

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست