مقالات

عامل انسانی ترسیم رنگ

 

تفاوت در فضای رنگ به این صورت اندازه‌گیری می‌شود که برای تشعشع‌کننده جسم سیاه 100 و برای چراغ‌های فلورسنت 50 در نظر گرفته شده است. CRI کلی، Ra است که میانگین هشت عدد R1 – R2 است. این تعداد محدود از انتخاب‌های رنگی، سودمندی CRI را به عنوان معیار نمود رنگ محدود می‌کند. همچنین شش رنگ نسبتاً اشباع شده دیگر نیز استفاده شده است که نمایانگر رنگهای متداول برای تجربه انسانی است. این‌ها CRI ویژه‌ای را تشکیل می‌دهند که اطلاعات اضافی می‌دهد و در محاسبه Ra استفاده نمی‌شود.

مشکلات آشکاری در این سیستم وجود دارد. این می تواند CRI بالایی را به منبعی بدهد که رنگ اشباع نکند. به عنوان مثال ، برخی از LED ها دارای ارزش R9 منفی هستند، اما دارای یک  Ra80 هستند. دلیل ارزش منفی این است که دلتا در نمودار رنگ آنقدر فاصله دارد که عامل مقیاس‌گذاری واقعاً کار نمی‌کند. از طرف دیگر ، CRI می تواند مقدار کمتری را به یک منبع نوری که باعث افزایش کنتراست می شود، بدهد و باعث ترجیح رنگ بندی می شود. به عنوان مثال، برخی از سیستم‌های RGB LED ، رنگ‌های (ماده مانسل) اشباع‌شده‌تر از لامپ‌های رشته‌ای را اشباع می‌کنند و CRI را در 60 ثانیه به وجود می آورند، در حالی که واقعاً باید بزرگتر از 100 باشد.

لامپ‌های فلورسنت معمولی برای مصارف اداری دارای CRI 60 است. CFL ها می‌توانند به اندازه 80 باشد. LEDهای بهتر تمایل به بالای 80 دارند، که ترسیم رنگ به نظر طبیعی می‌رسد. در 80، اختلاف رنگ کمی در مقایسه با منابع رشته‌ای وجود خواهد داشت‌، اما عدد آن‌چنان کم نیست که اجسام را به عنوان یک رنگ متفاوت بدست آورید. همچنین CRI 90 LEDS وجود دارد که فسفر قرمز به طول موج طولانی تری افزایش می یابد تا ارزش R9 را بهبود ببخشد.

CRI  و CCT راهنمایی کافی در مورد نحوه نگاه اشیاء هنگام بازتاب را ارائه نمی‌دهند. اگرچه کارهای زیادی در حال انجام است، به نظر بعید است که معیاری پیدا شود که بتواند این کار را انجام دهد. به عنوان نمونه، به شکل 3.13 نگاه کنید، که همان صحنه را با دوربین‌های مداربسته و CRI های مختلف نشان می‌دهد. این تنها این نیست که یکی از دیگری بدتر به نظر می‌رسد. درعوض، به نظر می‌رسد که قرمزها بر یک چیز غالب شده‌اند. یکی روشن‌تر از بقیه است. یکی بیش از دیگری ظاهر می شود و غیره.

 

حساسیت ریتم شبانه روزی

از طرف دیگر ، ممکن است مزایایی نیز در استفاده از نور آبی وجود داشته باشد که در LED ها وجود دارد. برخی مطالعات نشان داده اند که کم بودن میزان نور آبی می تواند در درمان نوسانات خلقی یا سطح پایین انرژی در برخی افراد مؤثر باشد. چراغ‌های ال ای دی قرمز ممکن است در برابر پیری پوست موثر باشند. و این واقعیت که بینش اسکوتوپیک دارای حساسیت بسیار بالاتری نسبت به فتوپیک است، می‌تواند به معنای آن باشد که شدت نور مورد نیاز برای روشنایی خیابان با نور آبی‌تر ممکن است نسبت به دیگر رنگ‌ها پایین‌تر به نظر برسد. درک رنگ نیز یک پدیده روان‌شناختی است. یک رنگ خاکستری بر روی یک پس‌زمینه خاکستری روشن تیره‌تر به نظر می‌رسد و در یک پس‌زمینه خاکستری تیره کمرنگ‌تر به نظر می‌رسد. مغز سعی در جبران شرایط روشنایی دارد. پس زمینه خاکستری روشن به مغز سیگنال می دهد که نور بسیار روشن است. بنابراین، رنگ خاکستری در واقع تیره‌تر از آن است که ظاهر شود، بنابراین مغز رنگ خاکستری را تیره‌تر می‌کند. اگر به کادر خاکستری روی پس‌زمینه تاریک خیره شوید، مغز خود را آموزش می‌دهید تا فکر کند که نور تاریک است. در طی یک دوره از دو ثانیه، شما متوجه خواهید شد که مربع خاکستری مرکزی، روشن‌تر می‌شود و به نظر می‌رسد بیشتر ظاهر می‌شود. این اثر همچنین با رنگ‌های مختلف اتفاق می‌افتد. تشخیص رنگ واقعی یک نمونه هنگامی که با رنگ‌های مختلف احاطه شده باشد تقریبا غیرممکن است.

رنگ های خاکستری یکسان بسته به زمینه آنها متفاوت به نظر می رسند.

 

, , , , , , , , , , , , , , , ,
نمود رنگ
نکته های مهم مربوط به LED درایور

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه − یک =

فهرست