مقالات

استفاده درست از LED برحسب نیاز

تقسیم بندی LED ها:

تفکر امروزی LED ها را به دو دسته تقسیم می کند: تجهیزات کوچک و تجهیزات قدرت. LEDهای کوچک در دهه 1970 به طور گسترده به صورت T1¾  ( 5 mm )  مورد استفاده قرارگرفت. آنها در تمام رنگ‌های مختلف مانند قرمز، نارنجی، سبز، زرد و آبی به چشم می خورند. امروزه، به معنای واقعی کلمه ده ها میلیارد از آن‌ها هر سال فروخته می شود. آنها در چراغ‌های پشتی تلفن همراه، دکمه‌های فشارهای آسانسور، چراغ قوه‌ها، تعویض لامپ‌های رشته‌ای، تعویض لوله‌های فلورسنت، علائم جاده، چراغ‌های کامیون، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، داشبورد خودرو و غیره استفاده می‌شوند.

LED های T1¾  ( 5 mm )

آن‌چه این دستگاه‌های کوچک را متمایز می‌کند، میزان توان آن‌ها و یا با تفکر صنعتی، جریان درایو آن‌ها است. به عنوان مثال، LED کوچک قرمز معمول، دارای جریان درایو 20 میلی آمپر است. در ولتاژ راه‌انداز 2.2 ولت، تنها 44 میلی وات توان مصرف می‌شود. (میزان مصرف آن‌قدر کم است که تقریباً برابر با اتلاف گرما است.) LEDهای سفید کوچک دارای ولتاژ راه‌انداز بالاتری هستند (3.6 ولت ، متناظراً 72 میلی وات) و برخی از LEDهای کوچک می توانند درمحدوده 100 میلی آمپر نیز کار کنند. اما اساساً، این نوع LED به عنوان یک نشان‌گر استفاده می شود، نه یک منبع نور واقعی. ساختن یک چراغ قوه 1 وات در حدودی معادل 14 عدد از آن‌ها را شامل می‌شود، و صدها عدد از آن‌ها می‌توانند جای‌گزین یک لوله فلورسنت (کم‌رنگ) شوند.

تجهیزات قدرت معمولاً دستگاه‌های 1-3وات هستند که معمولاً در350 میلی آمپر کار می‌کنند. قطعات آنها (نیمه هادی واقعی ، بر خلاف بسته آن) به‌طور قابل ملاحظه‌ای بزرگتر از LED های کوچک هستند، اگرچه ردپای آنها لازم نیست.

این تجهیزات معمولاً در مکان‌هایی که نیاز به روشنایی دارند، استفاده می‌شوند، نه به عنوان نشان‌گر. کاربردهایی نظیر چراغ قوه ، تعویض لامپ‌های رشته‌ای، تلویزیون‌های صفحه نمایش بزرگ، چراغ‌های پروژکتور، چراغ‌های جلوی اتومبیل، روشنایی باند فرودگاه هوایی دارند و تقریباً در هرجا که به نور نیاز باشد، استفاده می‌شود. البته در همه این کاربردها هنوز به‌طور گسترده‌ ازLED های برق استفاده نمی‌شود اما به‌زودی این کار انجام خواهد شد.

با توجه کردن به نیاز، به نظر می‌رسد که LED ها در همه جا قابل استفاده هستند. اما ما باید تصدیق کنیم که هر عملکردی به بهترین وجه توسط ال ای دی ارائه نمی‌شود. اگر افزایش بازدهی LED و کاهش قیمت آن ادامه پیدا کند، از کاربردهای بیشتر و بیشتری از آن سود برده خواهد شد. ما انتظار داریم که نهایتاً چراغ‌های فلورسنت منسوخ شوند. ولی ما انتظار داریم که لامپ های رشته‌ای به مدت طولانی در اطراف باشند. در اینجا لیستی از مواردی که می توانید در مورد مناسب بودن استفاده از LED برای کار خود، در مورد آنها فکر کنید و تصمیم بگیرید، ارائه شده است.

چک لیست توجه به استفاده از ال ای دی بر حسب نیاز

برای نمایش بهتر، در صورت استفاده از موبایل، صفحه را بچرخانید.
سوالLEDفلورسنترشته ای
آیا بهره وری انرژی در اولویت است؟LED ها احتمالاً بهترین هستند.
آیا هزینه عاملی مهم است؟فلورسنت ها باید درنظر گرفته شوند.
آیا هزینه تنها مسئله مهم است؟رشته ای ها بهترین هستند.
آیا به طول عمر بالا نیاز دارید؟LED های درست طراحی شده بهترین انتخاب هستند.فلورسنت ها ممکن است به اندازه کافی خوب باشند.
آیا چرخه های روشن / خاموش زیادی وجود دارد؟قطعا باید از LED استفاده شود.
آیا افراط در دما وجود دارد؟LED ها بهتر از فلورسنتها هستند و معمولا به اندازه کافی خوب هستند.برای شرایط افراطی واقعی لامپ های رشته ای حتی بهتر هم هستند.
آیا گرمای تولید شده برای اهداف دیگر استفاده می شود؟LED ها ممکن است گرمای کافی را پراکنده نکنند ، به عنوان مثال ، برای ذوب برف از چراغ راهنماییفلورسنت ها هم ممکن است گرمای کافی را پراکنده نکنند ، به عنوان مثال ، برای ذوب برف از چراغ راهنماییلامپ های رشته ای احتمالا گزینه مناسب باشند.
آیا نمود رنگی خوب نیاز است؟LED ها بعضی اوقات به اندازه کافی خوب هستند.فلورسنت ها اصلا خوب نیستند.لامپ های رشته ای بهترین هستند.
آیا رنگها باید در عمل تغییر کنند؟LED ها تنها انتخاب هستند.
آیا شکل ظاهری جدید امری مهم است؟LED ها تنها انتخاب هستند.

سخن آخر

مقاله ای که آماده شده به استفاده درست از LED برحسب نیاز پرداخته است. امیدواریم این مطلب اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار داده باشد. با ارائه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود، ما را در هرچه بهتر شدن ارائه مطالب یاری کنید. قابل ذکر است، شرکت مانا نور پژوهان مهر یکی از شرکت های فعال در زمینه طراحی و ساخت چراغ های LED در کشور ایران می باشد که محصولاتی بسیار باکیفیت و مطابق با تکنولوژی روز جهان تولید می کند.

, , , , , , , , , , , , , ,
دیود ساطع کننده نور (LED)
نور سفید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

14 − 10 =

فهرست