مقالات

ولتاژ راه اندازی ال ای دی

 

برای فهم آسان است که گفته می شود، ولتاژ راه اندازی یک دیود، ثابت است. اما ولتاژ راه اندازی با جریان مختصرا تغییر می کند. و از آنجا که هر دیود متفاوت است ،اعداد متفاوت اند. ولی اعداد از کجا آمده اند؟ چگونه می توان دیودهای مختلف را مقایسه کرد؟

بیایید ابتدا در مورد دیودهای سیلیکونی معمولی که به عنوان یکسو کننده استفاده می شوند صحبت کنیم. آنها دارای مقادیر Vf معمولی از 500 میلی ولت برای دیودهای سیگنال کوچک تا 1.2 ولت برای یکسوسازهای بزرگ هستند. این اعداد به نوعی راهنمای عملی عملکرد دیود هستند. برای مقدار مشخصی از جریان، دیود با ولتاژ پایین تر، انرژی کمتری را ارائه می کند. (چرا همیشه از دیود با کمترین ولتاژ راه اندازی استفاده نمی کنید؟ ولتاژ پایین تر معمولاً به معنای دستگاه بزرگتر از نظر فیزیکی است.)

فرض کنید می خواهید در دیود خود یک جریان 500 میلی آمپر داشته باشید. اگر مهمترین مسئله اتلاف توان در هنگام هدایت است ، می توانید به یک پایگاه داده بروید و لیستی از دیودهای 1 آمپر را جمع آوری کنید و ببینید که کدام دیود 500 میلی آمپر، کمترین ولتاژ راه انداز را دارد. در این سطح، تقریب ساده تر است فقط نگاه کردن به ولتاژ راه انداز با جریان نامی 1 آمپر عددی که همیشه در صفحه اول دیتاشیت است. و در واقع تولیدکنندگان و توزیع کنندگان پایگاه داده های آنلاین خود را با ولتاژ راه اندازی متناسب با جریان نامی تنظیم می کنند.

البته اکنون ، هیچ چیز آنالوگ آنقدرها هم ساده نیست. ولتاژ راه اندازی به درجه حرارت چیپ LED بستگی دارد و این بستگی به اندازه پکیج دارد. دو دیود یکسان در دو پکیج متفاوت (یکی بزرگتر و یکی کوچکتر) قرار می گیرد. دیودی که در پکیج بزرگتر است، خنک تر می ماند و بنابراین ولتاژ راه اندازی بالاتری دارد. در عوض ، می توان با قراردادن یک دیود در جریان بالاتر، تا حدودی ولتاژ راه اندازی کم را نیز دریافت کرد. به عنوان مثال ، یک دیود 3 آمپر که در ولتاژ راه اندازی دیود 1 آمپر ارزیابی می شود ، هنگامی که در 1 آمپر کار می کند ، ولتاژ کمتری خواهد داشت.

همین اصول در مورد LED ها نیز صدق می کند. برای LED های سفید و آبی ، ولتاژهای راه اندازی تیپیکال درحدود 3.1-3.8 ولت متغیر است. LED های زرد تا حدودی کمتر و LED های قرمز در حدود 2.2 ولت کمتر هستند. در واقع مقایسه ولتاژهای راه اندازی LED ها نسبت به دیودهای معمولی کمی آسان تر است. این یک استاندارد صنعتی است که Vf را با جریان 350 میلی آمپر گزارش می دهند ، حتی برای ادواتی که قابلیت قرار گیری در 1 آمپر را نیز دارند.

 

 

بعلاوه ، توجه داشته باشید که دلیل اصلی این که ولتاژ LED ها نسبت به دیودهای سیلیکونی بسیار بالاتر است، این است که از سیلیکون ساخته نشده اند. باند گپ (نوار ممنوعه) آنها با سیلیکون متفاوت است ، به این ترتیب آنها نور تولید می کنند. و دلیل وجود چنین دامنه ولتاژ برای LED های سفید این است که اکنون نیمه هادی مختلفی در صنعت استفاده می شود و هرکدام باندگپ های مخصوص به خود را دارند. یکی از زمینه های اصلی تحقیق برای همه تولید کنندگان چیپ LED این است که چگونه ولتاژ راه اندازی دستگاه را کاهش دهیم. کاهش ولتاژ باعث افزایش خروجی نور LED در هر وات می شود.

, , , , , , , , , , , , , ,
جریان، نه ولتاژ !!
شکست معکوس ال ای دی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

8 + سیزده =

فهرست