مقالات

مروری بر نیاز جهان بر ال ای دی

امروزه با توجه به سبک زندگی نوین بشر، روشنایی یکی از اجزای جدایی ناپذیر از این زندگی را تشکیل می دهد. روشنایی در زندگی بشر کاربردهای گوناگونی دارد ولی نقش اصلی آن بهبود کیفیت زندگی انسان می­ باشد. عمده منابع روشنایی جهت ارائه لومن، نیازمند یک منبع از انرژی الکتریسیته می­ باشند. در حال حاضر یکی از چالش های اساسی جامعه جهانی مسائلی مانند افزایش گرمای کره زمین و مدیریت مصرف منابع انرژی می­ باشد. این امر موجب می شود که نقش فناوری­ هایی که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می­ شوند، پررنگ تر شود. مصارف انرژی بخش خانگی نقش مهمی در سراسر جهان دارد و روشنایی یکی از اصلی­ ترین مصارف بخش خانگی می باشد

.

آماری که توسط شرکت توانیر در سال 1396 منتشر شد نشان داد که مصارف برق بخش خانگی در ایران نیز همانند سایر کشورهای جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

 

مشاهده می شود که 2 درصد انرژی مصرف شده در سال 1396 مستقیما به روشنایی معابر اختصاص یافته است. همچنین 33 درصد هم سهم بخش خانگی بوده­ است. بنا به ادعای سازمان بهره ­وری انرژی ایران (سابا) یک سوم مصارف خانگی صرف روشنایی می­ شود . همچنین روشنایی در سایر بخش ها از جمله صنعتی و عمومی نیز مورد استفاده قرار می­ گیرد که در مجموع نشانگر سهم قابل توجه روشنایی از مصارف برق در ایران را دارد.

با توجه به آمار­های فوق، نیاز به حرکت به سمت استفاده از منابع روشنایی با راندمان بالا و مصرف کم احساس می­ شود. در سال های اخیر با رشد فناوری نسل چهارم منابع روشنایی (LED)، استفاده از آن در ایران نیز رو به گسترش است. اما این تکنولوژی همچنان درگیر چالش­ هایی نظیر توجیهات اقتصادی در قیاس با فناوری­ های دیگر، طول عمر  و حفظ شار نوری در کار کرد طولانی مدت و … می­ باشد .

منابع
[1]www.amar.tavanir.org.ir

 

[2] Wang, Yijie, J. Marcos Alonso, and Xinbo Ruan. “A review of LED drivers and related technologies.” IEEE Transactions on Industrial Electronics 64, no. 7 (2017): 5754-5765.

 

[3] www.saba.org.ir

 

, , , , , , , , , , , , ,
بررسی عمیقی بر مزایای ال ای دی ها

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 − 10 =

فهرست